Kaj je izgorelost ter vzroki za nastanek
Stanje fizične, mentalne in čustvene izčrpanosti, ki nastane zaradi preobremenjenosti in stresa imenujemo izgorelost. To stanje najbolj pogosto doleti posameznike, ki so zelo predani svojemu delu in tako v svoje telo ne vnašajo dovolj hranilnih snovi ter premalo spijo in so premalo fizično aktivni. Če želiš več informacij o izgorelosti, klikni tukaj za več informacij ali pa nadaljuj z branjem tega članka.
Dolgotrajen stres in preobremenjenost vodi do izčrpanosti, posamezniki pa se počutijo nemočno in nemotivirano. Seveda je stres del našega vsakdanjega življenja, vendar pa v previsokih merah in stalni izpostavljenosti stresnim situacijam škodi. Stres je tako naravni odziv našega telesa in nastane v situacijah, ko se počutimo ogrožene ali smo v nevarnosti. V pravih količinah stres deluje motivacijsko in nas pripravi na soočanje z izzivi. Do težav pa pride, ko je ta stres dolgotrajen, saj začne škodovati telesnemu in umskemu zdravju, kar se kaže v izgorelosti in raznih bolezenskih in čustvenih težavah, zato je stres glavni povzročitelj izgorelosti.
Med povzročitelje stresnih situacij in posledično izgorelost spadajo: prekomerna obremenitev na delu, neravnovesje med zasebnim življenjem in delom, življenjske okoliščine, osebni odnosi, življenjski slog, družbeni pritiski ter čustveni in psihološki dejavniki.
Simptomi izgorelosti
Izgorelost lahko prepoznate po telesnih, čustvenih in kognitivnih simptomih. Med telesne simptome spadajo težave s spanjem, utrujenost, bolečine v mišicah, glavobol in prebavne težave. Čustveni simptomi izgorelosti so brezvoljnost, razdražljivost občutek nemira in nemoči ter občutek brezupa in praznine. Kognitivni simptomi, ki kažejo na izgorelost pa so slaba produktivnost in koncentracije ter težje sprejemanje odločitev.
Ukrepanje in preprečevanje izgorelosti
Da bi preprečili izgorelost, morate izbrati celovit pristop k izboljšanju vašega življenjskega sloga in življenja nasploh. Nekaj tehnik, ki vam bodo pomagale pri preprečevanju izgorelosti, so naslednje: postavljanje meja, jasno določanje prioritet, podporni odnosi, zdrav življenjski slog, NLP tehnike ter uporaba hipnoze in samohipnoze.